Sport

Concursul Cross Country „Cu Tzoagla Pe Dig” la prima ediție

"Cu Tzoagla Pe Dig" cuprinde în acest an două secțiuni: o plimbare cu bicicleta sau alergare ușoara, de plăcere, organizată Sâmbătă 26 Aprilie și un concurs off road organizat Duminică 27 Aprilie. Traseul pentru bicicletă are o lungime de aproximativ 35 kilometri, iar cele pentru alergători poate avea între 5 și 35 kilometri, după puteri și preferințe. ”Cu Tzoagla Pe Dig” s-a născut din dorința de mișcare, este la a treia ediție și în mod obișnuit constă într-o pedalare de aproximativ 45 de kilometri, pe dig, de la Chișineu-Criș până la Vama Vărșand și înapoi. În urma dorinței manifestate de o parte din ... citeste tot

Crișul a bifat cel mai slab meci : Crişul – Frontiera 2-3

Frontiera Curtici a reuşit să-i încurce sâmbătă, pe cei de la CS Crişul Chişineu-Criş câştigând cu scorul de 3-2, după o partidă în care s-au ratat două lovituri de la unsprezece metri.  Echipa locală s-a văzut condusă în minutul 13, juniorul Roza reuşind să deschidă scorul. Curticenii nu au reuşit să se bucure prea mult de avantaj  pentru că în minutul 31 Faur a reuşit să egaleze. Înainte de pauză acelaşi jucător Roza l-a determinat pe Turcaş să-şi dea un autogol, intrând la pauză în avantaj. În partea a doua a partidei jucătorul Frontierei Pleşca,  a reuşit să marcheze golul tr ... citeste tot

CS Crişul Chişineu-Criş - Frontiera Curtici, sâmbătă ora 17

După remiza obţinută pe terenul sântănenilor scor 0-0, echipa de fotbal CS Crişul Chişineu-Criş va primi sâmbătă, 12 aprilie, vizita formaţiei antrenată de Cameniţă Gheorghe, CS Frontiera Curtici. Oaspeţii se află pe locul 7 în clasamentul Ligii a 4-a cu 32 de puncte, iar dacă obţine un rezultat pozitiv pe terenul Crişului şi Mailatul pierde la Semlac, Frontiera Curtici poate urca pe locul 6 în clasament. Același lucru se poate spune şi despre Chişineu-Criş. O victorie în această etapă o poate urca pe locul 3 dacă Unira Sântana o încurcă pe Gloria Arad. Echipa locală se află în clasamentul Ligii a 4-a pe locul ... citeste tot

CS Unirea Sântana şi CS Crişul Chişineu-Criş, egalitate după un meci frumos

Echipa de fotbal CS Crişul Chişineu-Criş s-a deplasat sâmbătă la Sântana, pentru a juca partida din cadrul etapei 21 a Ligii a 4-a.  Partida s-a terminat la egalitate 0-0 , CS Crişul Chişineu-Criş reuşind să ţină piept Unirii şi astfel să se întorcă acasă cu un punct. În etapa cu numărul 22,  Crişul se pregăteşte pentru confruntarea de pe teren propriu cu ocupanta locului 7, CS Frontiera Curtici, sâmbătă începând cu ora 17, pe stadionul Crişul.     Loredan Pantoş ... citeste tot

După trei ani de absenţă Kickers la „Liga de Vest”

Ediţia I a turneului „Liga de Vest” din data de 29 martie iniţiat de Juventus Timişoara, au răspuns prezent 16 echipe din 8 judeţe. La deschiderea turneului au participat doi foşti mari fotbalişti ai României, Ilie Balaci şi Miodrag Belodedici. La această competiţie, după trei ani de absenţă,  Kickers Chişineu-Criş a revenit datorită managerului-antrenor Daniel Cherecheşi. Dacă la grupa de 8 ani, au pierdut toate cele trei meciuri, cei născuţi în anul 2005, au obţinut o victorie, o remiză şi o înfrângere. 3-2 cu Simeria ( goluri Rus, Borha, Chitescu) 2-2 cu LPS Banatul Timişoara (goluri Oszvar și Rus) 0-8 cu FC Bihor &bdq ... citeste tot

CS Crişul Chişineu-Criş – CS Păulişana Păuliş 2-1

Echipa locală de fotbal a câştigat sâmbătă într-un meci ce a contat pentru etapa a 20-a din returul campionatului Ligii a 4-a, cu scorul de 2-1, împotriva echipei din Păuliş. Păulişana Păuliş a deschis scorul foarte repede, în minutul 6 prin Popa Daniel, dar bucuria nu a durat mult.  După 17 minute Crişul a dat replica prin Petrescu în urma unei lovituri libere de pe partea dreaptă, astfel la pauză intrându-se cu scorul de 1-1. În partea a doua  Lucian Ciba a făcut o schimbare inspirată în minutul 46. În locul lui Pirtea l-a introdus pe Iancu Daniel, care după intrarea s-a  pe teren a reuşit să ... citeste tot

Doar un egal la început de retur. CS Crişul Chişineu-Criş – Semlecana Semlac 0-0

La primul meci din returul  campionatului,  Semlac a smuls un punct important pe terenul Crişului, după un meci în care elevii lui Lucian Ciba au  avut cel mai mult posesia mingii dar şi un unsprezece metri ratat. Crişul a început curajos meciul, atacând poarta adversă încă de la început partidei, ţinând cât mai departe mingea de buturile proprii.  Singura ocazie mai clară a semlăcanilor de  a marca a fost în minutul 37, dintr-o lovitură liberă transformată de Păcurar Remus trecând puţin pe lângă poartă iar mai târziu, în minutul 42, Crişul să rateze şi o lovitură de la ... citeste tot

Liceul Teoretic „Mihai Veliciu” Chişineu-Criş, locul 3 pe judeţ

În acest an, ediţia a doua a Campionatului de minifotbal între licee „Ladislau Bonyhadi”, a fost organizat de Centrul Judeţean al Elevilor, Inspectoratul Şcolar Judeţean, Asociaţia Judeţeană de Fotbal, Comisia Judeţeană a Arbitrilor şi Suporter Club UTA, iar gazda acestui eveniment a fost Şcoala Generală numărul 12. La această competiţie au luat parte zece licee împărţite în două grupe, printre care şi liceul nostru. După prima parte a întrecerii, Liceul Teoretic „Mihai Veliciu” Chişineu-Criş a luat locul 1 în grupa A. Competiţia a durat trei zile. Luni, 10 martie, s-au întrecut echipele din grupa A, iar ... citeste tot

Programul Crişului pentru returul Ligii a 4-a la fotbal - ediţia 2013-2014

Mai sunt două zile până la începerea returului din liga a 4-a iar echipa locală aşteaptă vizita celor de la Semlac, sâmbătă de la ora 15:00. Crişul va încerca să înceapă cu dreptul returul şi să facă un meci bun împotriva celor de la Semlecana Semlac , în tur Crişul a obţinut un rezultat de egalitate 1-1. În partea a doua a campionatului Crişul va avea de disputat şapte partide acasă iar în deplasare şase partide. Programul returului Ligii a 4-a, este următorul: Acasă:  etapa a 18: Chişineu-Criş – Semlac,  în tur 1-1; etapa 20: Chişineu-Criş –Păuliş, în tur 0-0 etapa 22: ... citeste tot

Se dă startul returului în Liga a 4-a

Înaintea startului de campionat al Ligii a 4-a, CS. Crişul Chişineu-Criş a disputat un ultim meci de pregătire cu AS. Steaua Grăniceri. Băieţii lui Lucian Ciba au învins sâmbătă, 8 marie, cu scorul de 3-0. La pauză Crişul a intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri. Sâmbătă, 15 martie, Crişul începe returul cu un meci care se anunţa a fi unul foarte dificil acasă cu AS Semlecana Semlac, echipă care după prima parte a campionatului se află pe locul 8 în clasamentul Ligii a 4-a. Loredan Pantoş ... citeste tot